پارچه توایل چیست؟

پارچه توایل چیست؟

پارچه توایل (ابریشم مصنوعی) چیست؟ موضوعی است که قصد داریم بدان بپردازیم. توایل یک نوع خاصی از پارچه های چاپی است. در پاسخ به این سوال که پارچه توایل (ابریشم مصنوعی) چیست؟ می توان گفت که ترکیب رنگ این پارچه قرمز، سیاه و آبی می باشد. کلمه توایل در زبان فرانسوی به معنای پارچه است. البته به معنی تکامل یافته نیز می باشد. توایل به زیبایی اصلی طرح پارچه اشاره دارد. این طرح در دهه سال ۱۷۰۰ دارای محبوبیت بود. در کاغذ دیواری و ظروف چینی از طرح های پارچه ابریشمی مصنوعی استفاده می شده است. چاپ این پارچه، الگوهای عاشقانه ای دارد.

پارچه ابریشمی مصنوعی توایل برای دوخت لباس، ملحفه و روتختی استفاده می شود. این پارچه در دوخت دامن و پیش بند هم کاربرد دارد. پارچه های ابریشمی طبیعی از با ارزش ترین پارچه های دنیا هستند. که از الیاف لطیف و نرم برخوردارند. در عین حال بسیار بادوام و محکم هستند. همچنین از ظاهری براق و صاف برخوردارند. پارچه های ابریشمی جایگاه خوبی در صنعت مد دارند. از کاربرد پارچه های ابریشم می توان به لباس های عروس، لباس های ورزشی، مبلمان و پرده های ابریشمی اشاره نمود. اما پارچه ابریشمی مصنوعی چیست؟

نکاتی درباره پارچه ابریشمی مصنوعی

در ادامه توضیح پارچه توایل (ابریشم مصنوعی) چیست؟ باید گفت که این نوع پارچه از الیاف مصنوعی ابریشم تولید می شود. ابریشم مصنوعی یا ریون، نوعی الیاف مصنوعی است. این الیاف از فیبرهای سلولزی بازسازی شده، ساخته می شوند. پارچه ابریشمی مصنوعی می تواند حس و شکل های گوناگونی از الیاف طبیعی مانند ابریشم، پنبه و پارچه کتانی را القا کند. ابریشم مصنوعی نخستین بار در ۱۸۹۱ از فیبر سلولز تولید شد. سپس تحت عنوان ویسکوز به بازار پارچه و منسوجات عرضه شد. نام فیبر سلولز در آمریکا و در سال ۱۹۲۴ به نام ریون تغییر پیدا کرد. این مواد در صنعت منسوجات بنام ریون ویسکوز شناخته می شود.

پارچه توایل چیست؟ | نساجی آیری
پارچه توایل چیست؟

پارچه ابریشمی مصنوعی توایل از ترکیب پنبه، خمیر چوب و دیگر الیاف مصنوعی یا طبیعی ساخته می شود. این نوع پارچه بسیار خنک و راحت است. به همین دلیل برای دوخت لباس های تابستانی و لباس های ورزشی استفاده می شود. پارچه توایل یک پارچه چاپ شده است که سبک و خطوط متمایزی دارد. نام این پارچه از یک نوع پارچه کتانی گرفته شده که در حومه پاریس ساخته شده است. نام کامل پارچه توایل Toile de Jouy می باشد.

طرح های توایل

پارچه ابریشمی مصنوعی توایل، طرح های زیباشناختی، احساسی و رمانتیک دارد.که به عنوان یک طرح هنری جدید روی کاغذ دیواری، پرده و ظروف چینی کاربرد داشته است. این طرح ها معمولا روی پارچه هایی با تک رنگ آبی، سیاه و قرمز چاپ می شدند. اما در حال حاضر با طرح هایی با رنگ های متنوع چاپ و تولید می شوند. واژه توایل به یک تکه از پارچه گفته می شود که توسط خیاطان و طراحان پارچه برای آزمایش و تست چاپ استفاده می شده است.

پارچه توایل (ابریشم مصنوعی) چیست؟ را با توضیحات کاربردی عنوان کردیم. با توجه به کاربردهای پارچه توایل، نساجی آیری طرح های گوناگون و ضایعات این پارچه را در مقدار و ابعاد متنوع عرضه می نماید. طرح های پارچه ابریشم مصنوعی توایل، بسیار مختلف هستند. بازی کودکان، پیک نیک یک زوج نزدیک دریاچه یا گل آرایی پیچیده، از طرح های معمول چاپ روی پارچه توایل هستند. اغلب سایه ها، شکل ها و طرح های این پارچه تک رنگ هستند مانند مشکی، قهوه ای و آبی تیره. طرح کودکانه این نوع پارچه، برای پرده و روتختی اتاق کودکان مناسب است.

پارچه توایل چیست؟ | نساجی آیری
پارچه توایل چیست؟

تفاوت پارچه کتان با توایل

پارچه ابریشمی مصنوعی توایل، شباهت زیادی با پارچه کتان دارد. در نگاه اول هر دو پارچه توایل و کتان مانند یک نوع پارچه بنظر می رسند. اما در واقع میان این دو نوع پارچه، تفاوت وجود دارد. توایل اساسا طرح های پاستورال دارد. در طرح های پاستورال عمدتا اشکالی از زمین، مزرعه یا علفزاری از گله گوسفندان روی پارچه چاپ می شود. پارچه کتان یک پارچه سبک است که روی آن چاپ های آزمایشی انجام می شود. تفاوت عمده بین توایل و کتان این است که پارچه کتان میتواند ساده هم باشد. ولی پارچه ابریشمی مصنوعی توایل دارای طرح های چاپ شده است. حال دانستیم که پارچه توایل (ابریشم مصنوعی) چیست؟ و چه تفاوتی با پارچه کتان دارد.

پارچه توایل هنگام دوخت، ضایعات دم قیچی دارد.که میتوانید از آنها استفاده کنید. نساجی آیری با خرید و فروش ضایعات پارچه ابریشمی مصنوعی توایل، بهترین عرضه کننده ضایعات پارچه در اندازه و مقادیر مختلف می باشد. سوابق کاری و تجربیات نساجی آیری بیش از دو دهه است. این ضایعات شامل پارچه های بزرگ و کوچک، طاقه های استوک، تریکو، پارچه های رومبلی و توایل، با قیمت های مناسب می باشد. امیدواریم با نکات مطرح شده توانسته باشیم بگوییم که پارچه توایل (ابریشم مصنوعی) چیست؟ و چه کاربردهایی دارد.

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *