پارچه خام چیست؟

پارچه خام چیست؟

قبل از اینکه درباره خرید و فروش پارچه خام توضیحاتی داده شود بهتر است ابتدا به تعریف پارچه خام بپردازیم. در ابتدا پنبه به کارخانه های نساجی و پارچه بافی می رود تا فرایند تولید نخ آغاز شود. بعد از تبدیل به نخ، به صورت پارچه هایی ساده و بدون رنگ و طرح تولید می شوند که به آن پارچه خام می گویند. ویژگی مهم این پارچه ها بدون نقش و نگار بودن است که می توان هر نقشی را به دلخواه بر روی آن چاپ کرد. رنگ پارچه ها به طور معمول خاکستری است که از لحاظ جنس با هم تفاوت دارند. خرید و فروش پارچه خام با متراژ بالا از کارخانه های پارچه بافی به صرفه تر است زیرا پارچه بدون واسطه از مبدا به دست مشتریان می رسد.

خرید و فروش پارچه خام باید زیر نظر افراد با تجربه انجام بگیرد زیرا بعضی از پارچه ها به دلیل جنس نامرغوبی که دارند در هنگام چاپ آسیب می بینند. به طور کلی پارچه خام پارچه ای است که از نخ های نساجی بافته شده و فرآیند رنگرزی و چاپ روی آن اجرا نشده است. قیمت پارچه خام به نسبت سایر پارچه ها ارزان تر است. این پارچه ها هیچ گونه عملیاتی مثل صاف کردن، تمیز کاری و همچنین سفید کردن بر روی آن صورت نگرفته است. پارچه خام به صورت مستقیم از کارخانه های نساجی و بافندگی وارد بازار می شوند و رنگ آن ها کدر است. در واقع پس از خرید و فروش پارچه خام به پارچه ی RFD تبدیل و سپس برای رنگرزی آماده می شود.

چگونگی خرید و فروش پارچه خام

افرادی که به دنبال خرید و فروش پارچه خام هستند باید پارچه ای که انتخاب می کنند قابلیت چاپ پذیری را داشته باشد. برای انتخاب و خرید این پارچه های خام باید به نکاتی توجه کنید. اولین نکته در هنگام خرید پارچه خام این است که از فروشگاه های معتبر خریداری کنید تا در هنگام چاپ با مشکل مواجه نشوید. قبل از خرید پارچه خام نمونه ای از پارچه را برای چاپ امتحان کنید تا کیفیت و جنس آن مشخص شود. در برخی از کارخانه ها پارچه خام روسری تولید و با بهترین جنس و قیمتی بسیار مناسب به بازار عرضه می شود. این نوع پارچه ها با مواد مرغوب تهیه شده و آماده ی چاپ هستند.

پارچه های خام انواع گوناگونی دارند که با توجه به جنس آن ها قیمت گذاری می شوند. با پیشرفت تکنولوژی در نساجی خرید و فروش پارچه خام نیز افزایش چشم گیری داشته است. بیشتر افراد هم دوست دارند که پارچه را طبق سلیقه خود طراحی کنند بنابراین خرید و فروش پارچه خام در کارخانه ها رونق گرفته است. امروزه خرید پارچه و ضایعات آن به راحتی و بدون واسطه انجام می گیرد؛ بنابراین هر فردی تنها با مراجعه به اینترنت می تواند جنس مورد نظر خود را سفارش دهد. خرید و فروش پارچه خام در بیشتر شهرهای ایران به صورت خرده و عمده فروشی انجام می گیرد بنابراین جای هیچ گونه نگرانی برای افراد نیست.

پارچه خام
خرید و فروش انواع پارچه خام

کارآیی خرید ضایعات پارچه چیست؟

 در قسمت های قبل به خرید و فروش پارچه خام اشاره شد بنابراین مشتریان پارچه را به دلخواه خود چاپ و طراحی می کنند. در این قسمت به خرید ضایعات پارچه و مصارف آن می پردازیم. همان طور که اطلاع دارید هر کارخانه صنعتی بعد از تولید یک محصول ضایعات و دور ریز دارد. صنعت نساجی هم علاوه بر تولید و خرید و فروش پارچه خام ضایعات الیاف و پارچه دارد. در برخی از کارگاه های تولیدی پوشاک و تمامی مشاغلی که با پارچه سروکار دارند ضایعات پارچه مشاهده می شود. در اینجا باید برای این ضایعات پارچه اقدامی انجام شود که بهترین راه برای آن بازیافت پارچه است.

از ضایعات پارچه در گلیم بافی، مبل سازی، تکه دوزی، دوخت انواع رومیزی و روتختی، عروسک سازی و غیره می توان استفاده کرد. درست است که خرید و فروش پارچه خام زمان بر است اما اگر از ضایعات پارچه استفاده نشود باعث آلودگی محیط زیست می شود. خرید ضایعات پارچه به صورت کیلویی صورت می گیرد که قیمت آن با توجه به جنس پارچه تفاوت دارد. پارچه از محصولاتی است که زود فرسوده می شود و ضایعات زیادی دارد بنابراین خرید و فروش ضایعات پارچه باعث اشتغال زایی می شود. در دنیای امروز که افزایش ضایعات پوشاک نگران کننده است استفاده ی مفید از این ضایعات می تواند کمک شایانی به صنعت نساجی بکند. بعضی از پارچه ها به دلیل اینکه اضافی برش هستند می تواند در تکه دوزی کاربرد داشته باشند.

پارچه خام
خرید ضایعات پارچه خام

قیمت پارچه خام

در سال های اخیر قیمت پارچه خام موجود در بازار با توجه به تنوع جنس پارچه تغییر کرده است. در این راستا تولید کنندگان الیاف و پارچه هم افزایش یافته است بنابراین میزان خرید و فروش پارچه خام بیشتر شده است. مجموعه نساجی ایری با بیش از بیست سال سابقه در زمینه ی خرید و فروش ضایعات پارچه و نخ فعالیت دارد. این گروه به خرید و فروش پارچه های بزرگ و کوچک اقدام کرده که تاکنون موفق بوده است. از سال ۱۴۰۰ هم فعالیت خود را در زمینه ی ضایعات انواع پارچه های استوکی، تریکو، کرپ و مبلی به صورت اینترنتی شروع کرده است. وقتی مشتریان از یک شرکت خرید می کنند و از خرید خود راضی باشند در خرید بعدی به این موضوع توجه دارند.

از آنجا که خرید ضایعات پارچه بسیار به صرفه است بیشتر افراد به دنبال خرید ضایعات پارچه و کاربرد آن در بخش های تولیدی هستند. شرکت های زیادی برای بازیافت ضایعات پارچه وجود دارند که با استفاده از دستگاه های مخصوص این ضایعات را به الیاف تبدیل می کنند. نساجی آیری هم یکی از این شرکت ها است که در زمینه ی خرید و فروش انواع پارچه و ضایعات آن فعال است. بهتر است افراد برای خرید و فروش پارچه خام زیر نظر شرکت های نساجی باشند تا اگر کسری و یا خرابی در پارچه باشد دچار ضرر و زیان نشوند. برخی از چاپخانه ها با شرکت های نساجی رابطه ای مستقیم دارند. مشتریان با مشاوره گرفتن از این چاپخانه ها می توانند پارچه خام با کیفیت تهیه کنند. از سوی دیگر اگر نیاز به خرید ضایعات پارچه دارید مجموعه ی نساجی آیری می تواند شما را در این زمینه راهنمایی کند.

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *