پارچه کرباس چیست؟

پارچه کرباس چیست؟

پارچه کرباس چیست؟ اگر فکر می­کنید تنها کاربرد پارچه ها در صنعت پوشاک است، بهتر است با پارچه کرباس آشنا شوید. اگر این پارچه را با پارچه لباس های خود مقایسه کنید متوجه می­شوید که ظاهر و جنسی کاملا متفاوت دارد. کدام پارچه را می­شناسید که هم زمان در تولید قایق های بادبانی، بوم نقاشی، کیف و کفش، لباس های کار و دکوراسیون منزل کاربرد داشته باشد؟ اگر فکر می­کنید که این کاربردهای متفاوت از یک پارچه بعید است، ادامه مطلب را از دست ندهید.

پارچه کرباس چیست؟

اگر به دنبال پارچه ای ساده اما بادوام می­گردید، پارچه کرباس را انتخاب کنید. در تولید این پارچه از نخ ضخیم استفاده شده است که باعث استحکام آن می­شود. یکی از ویژگی های مهم این پارچه که منجر شده در صنعت هم کاربرد داشته باشد، مقاومت آن در آب است. همانطور که متوجه شدید این پارچه دوام بالایی دارد که این موضوع را مدیون نخ ضخیم است. ضخامت نخ در کرباس باعث تراکم پایین این پارچه شده به طوریکه تراکم نخ در انواع پارچه های کرباس بین ۵۰ تا ۱۰۰ است. با اینکه این پارچه به خودی خود در برابر آب عایق است اما امروزه با استفاده از پلی وینیل کلراید در تهیه این پارچه، مقاومت آن را نسبت به آب چند برابر می کنند.

نحوه تولید پارچه کرباس

همانطور که گفتیم پارچه کرباس بافتی ساده اما محکم دارد. برای بافتن کرباس لازم است رشته های پود از رو و زیر رشته های تار عبور کنند، به همین سادگی! هر کسی تنها با یکبار مشاهده نحوه بافت کرباس، می­تواند به تنهایی این پارچه را ببافد.

پارچه کرباس چیست؟ | نساجی آیری
پارچه کرباس چیست؟ | نساجی آیری

انواع کرباس

به طور معمول، پنبه و کتان الیافی هستند که در تولید پارچه کرباس به کار گرفته می­شوند. در بازار، نوع کنفی این پارچه نیز دیده می­شود که طرفداران خاص خود را دارد. در ادامه با انواع این پارچه و ویژگی های آنها آشنا می­شوید.

پارچه کرباس پنبه ای: این پارچه جزو معروف ترین و متداول ترین کرباس هاست. با اینکه نسبت به آب مقاومت متوسطی دارد اما اگر خیس شود صبر شما را برای خشک شدن به سر می­رساند. از دیگر معایب این پارچه می توانیم به قابل اشتعال بودن آن اشاره کنیم. در صورتی که مراقب نباشید و مواد آتش زا را در کنار این پارچه قرار دهید، باید با خانه و زندگی خود خداحافظی کنید!

پارچه کرباس کتانی: همانطور که بیان کردیم، کتان یکی دیگر از الیاف معمول است که در ساخت کرباس استفاده می­شود. این پارچه مقاومت بیشتری نسبت به کرباس پنبه ای دارد. اگر از چروک شدن پارچه ها متنفر هستید به سراغ کرباس کتانی نروید زیرا این پارچه با کوچکترین کم توجهی چروک می­شود. کاربرد این نوع پارچه در بوم های نقاشی است.

پارچه کرباس کنفی: این پارچه به دلیل مزایای مختلف طرفداران زیادی دارد. از جمله این مزایا می­توانیم به مقاوم بودن در برابر کپک و پوسیدگی اشاره کنیم. جالب است بدانید این پارچه شما را از شر حشرات راحت می­کند.

پارچه کرباس چیست؟ | نساجی آیری
پارچه کرباس چیست؟ | نساجی آیری

کاربرد پارچه کرباس

همانطور که در ابتدای مطلب اشاره کردیم، کرباس در حوزه های متفاوتی مورد استفاده قرار می­گیرد که در ادامه به آنها می­پردازیم.

همانطور که گفتیم پارچه های کرباس نسبت به آب مقاومت بالایی دارند و همین امر باعث می­شد در گذشته از کرباس ها برای ساخت بادبان قایق ها استفاده کنند.

جالب است بدانید کرباس در دنیای نقاش ها هم جا باز کرده و در بسیاری از بوم های نقاشی از این نوع پارچه استفاده می­شود.

از دیگر کاربردهای این پارچه می­توانیم به استفاده در کیف دستی و کوله پشتی، انواع کفش، چادرهای کمپینگ، پارچه مبلمان و.. اشاره کنیم.

خرید و فروش ضایعات پارچه

اگر خیاط باشید یا به کارگاه های خیاطی سر بزنید متوجه می­شوید که مقدار زیادی پارچه در هر برش و دوخت اضافه می­آید که در بیشتر مواقع دور ریخته می­شوند. نساجی آیری سالیان سال است که به خرید و فروش ضایعات پارچه می­پردازد و از تبدیل آنها به زباله جلوگیری می­کند.

 

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *