پارچه ویسکوز چیست؟

پارچه ویسکوز چیست؟

پارچه ی ویسکوز طبیعی است یا مصنوعی؟

پارچه ی ویسکوز را که به آن ریون نیز گفته می شود را نمی توان به طور کامل تعیین کرد که پارچه ای مصنوعی است یا طبیعی! زیرا در طی ساخت این پارچه از الیاف طبیعی یعنی پنبه استفاده می شود. اما در طی تولید این پارچه الیاف طبیعی آنقدر دچار تنش های شیمیایی می شود که آن را تبدیل به پارچه ی ویسکوز می کند.

پارچه ی ویسکوز بهتر است یا پارچه های پنبه ای؟

پارچه ی ویسکوز با پارچه های پنبه ای ویژگی های مشترک زیادی را با یکدیگر دارند . به طوری که اگر تنها به آن نگاه کنیم متوجه تفاوت آن دو نشده و تنها با لمس متوجه ی تفاوت آن دو از هم می شویم. با این حال پارچه ی ویسکوز معمولا به عنوان جایگزینی برای پارچه های پنبه ای به شمار می رود. زیرا علاوه بر تشابه بسیار بالا ارزان قیمت تر از پارچه های پنبه ای می باشد.

پارچه ویسکوز
پارچه ویسکوز چیست؟

انواع پارچه ویسکوز

مودال:دارای استحکام نسبتا بالا در برابر خیسی و رطوبت است. این نمونه از پارچه در انواع لباس خواب، حوله ، رو تختی و لباس های زیر به کار می رود.

لیوسل: مقاوم در برابر چین و چروک بوده و در جهت رنگ پذیری انتخاب مناسبی می باشد.

لاکرا: دارای خاصیت کشسانی بالا بوده و از آن میتوان در دوخت انواع لباس های ورزشی استفاده کرد.

موارد استفاده از پارچه های ویسکوز

از این نمونه پارچه در دوخت انواع لباس نظیر سارافون ، مانتو و پیراهن و حتی  در وسایل منزل مثل دستمال ، رومیزی و روتختی از آن استفاده می شود. لازم به ذکر است ویسکوز دارای مقاومت کششی بالا و در پی آن الاستیسیته می باشد. به همین سبب از آن میتوان در لباس هایی که نیاز به کشسانی دارند استفاده کرد.

مزایای ویسکوز

  • خاصیت قابل توجه پارچه های ویسکوز، خاصیت جذب بالای آن در برابر آب می باشد. این ویژگی باعث می شود بتوان آن را در مصارف خانگی استفاده کرد.
  • با توجه به اینکه این پارچه از پنبه تشکیل شده ، دارای بافت نرم و لطیفی می باشد. علاوه بر لطافت دارای بافت درخشنده و ابریشمی می باشد، که توجه افراد را برای خرید آن جذب می کند.
  • باتوجه به روحیه ی تنوع طلبی افراد و گران بودن پارچه و لباس های آماده، می توان این پارچه را گزینه ای مناسب برای فرار از قیمت های بالا دانست و در عین حال هر روز لباس های نو به تن داشت.
  • همان طور که گفته شد این پارچه خاصیت جذب بالای آب را دارد به همین دلیل میتوان آن را ضد عرق دانست.
  • ویسکوز به دلیل بافت ترکیبی طبیعی و مصنوعی و نوع نساجی آن دارای بافتی خنک و بهاره ای می باشد که باعث می شود از عرق جلوگیری کرده و حس بهتری را به شما در فصول گرم تابستان القا کند.
  • بافت پارچه از الکتریسیته جلوگیری کرده و به بدن شما نمی چسبد و حس راحتی را می توانید تجربه کنید.
  • مقاومت بالای این پارچه در ثابت نگه داشتن رنگ آن از ویژگی های قابل توجه آن می باشد.
  • این پارچه ضد حساسیت بوده و گزینه ای مناسب برای دوخت لباس برای کودکان می باشد.
پارچه ویسکوز
پارچه ویسکوز

معایب پارچه ویسکوز

این پارچه همان طور که دارای ویژگی های مثبت زیادی می باشد دارای ویژگی های منفی نیز می باشد. اما این ویِژگی های منفی به نسبت کمتر از ویژگی های مثبت آن بوده و هنوز ترغیب بالایی برای خرید آن وجود دارد.

یکی از ویژگی های منفی آن چروک پذیری بالای آن می باشد. میزان چروک به نسبت مواد طبیعی و مصنوعی به یکدیگر بستگی دارد. در صورتی که مقدار مواد طبیعی آن از مواد مصنوعی بیشتر باشد چروک آن بیشتر و نیاز به اتوکاری بیشتری دارد.

عیب دیگر این نمونه از پارچه ،سایش آن است. در صورتی که به طور مداوم این پارچه را بشویید و از اب گرم در شستن آن استفاده کنید دچار سایش و از بین رفتن بافت پارچه می شود. به همین دلیل بهتر است برای شستن لباس هایی با پارچه ویسکوز از آب با دمای ۴۰ درجه سانتی گراد و نرم کننده ها استفاده کنید. لازم به ذکر است که برای مراقبت بهتر باید در هنگام اتو کشی آن نیز از بخار استفاده نکنید.

ویسکوز دوستدار طبیعت یا آلودگی محیطی؟

از آنجا که ویسکوز با استفاده از مواد استخراج شده از مواد طبیعی دارای سلولوز نظیر تفاله ی نیشکر، خمیر کاغذ و الیاف کوتاه به جا مانده روی تخم پنبه استفاده می شود قابل بازیافت بوده و به طبیعت آسیب کمتری نسبت به پارچه های دیگر وارد می کند. البته لازم به ذکر است که در تولید آن از مواد نفتی نیز استفاده می شود و به همین دلیل با وجود زیست تخریب پذیر بودن سلولوز باز هم نگرانی هایی در مورد تولید ایت پارچه وجود دارد. اما بازیافت آن کمک میکند آسیب کمتری به طبیعت وارد کرده و در نتیجه به محیط زیست خود کمک کنیم.

پارچه ویسکوز
پارچه ویسکوز

خرید و فروش پارچه های ویسکوز

در زمان خرید پارچه اگر بخواهیم به بازار برویم باید مدت زمان زیادی را صرف ترافیک ، انتخاب پارچه و پیدا کردن بهترین مکان جهت خرید پارچه بکنیم. اما حالا با اینترنت نسل جدید و خرید اینترنتی در کمترین زمان و با دست باز تر می توانیم پارچه ی مورد نظرمان را انتخاب و خریداری کنیم. علاوه بر این میتوان پارچه را نه به صورت متری بلکه به صورت عمده با تنوع بیشتر خریداری کرد.

خرید و فروش ضایعات پارچه ویسکوز

همانطور که گفته شد پارچه های ویسکوز قابل بازیافت بوده و میتوان دوباره آن را بازیافت و از آن استفاده کرد. گروه نساجی آیری با خرید انواع ضایعات پارچه های ویسکوز شما آنها را دوباره به پارچه های مرغوب تبدیل کرده و از آسیب به محیط زیست جلوگیری می کنند.

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *